Kategorie

Producenci

Informacja

Jaki rower wybrać czyli krótki poradnik co do czego i z czym się to je :)

To zasadnicze pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć, aby dobrze wybrać poniżej zamieszczamy wskazówki i pojęcia związane z tematem. 

Rowery w Sport Set

Decydując się na zakup roweru zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego przy ul. Obozowej 95 w Warszawie, w którym sprzedawca - zapalony rowerzysta - fachowo wyjaśni różnice między poszczególnymi modelami, dopasuje wielkość roweru do Twojej sylwetki, a wydając Ci optymalnie dobrany rower upewni się, że wszystko chodzi w nim tak jak należy.

Ukoronowaniem transakcji w naszym sklepie jest KARTA STAŁEGO KLIENTA lub niewielki bonus w postaci dodatkowego elementu wyposażenia - nóżki rowerowej, światełka czy koszyczka na bidon.

W naszej ofercie znajdują sie rowery takich marek jak TREK, DIAMANT, UNIBIKE i ONILUS.

Przestrzegamy przed kupnem roweru w supermarkecie. Nie znajdziesz tam ani fachowej obsługi (sprzedawca, który jednego dnia pracuje w dziale z warzywami a drugiego stoi "na rowerach" nie będzie wiele wiedział) ani dobrego roweru. Szkoda twojej fatygi i szkoda Twoich pieniędzy.

Jaki typ roweru?

Myśląc o kupnie roweru musisz na wstępie zastanowić się gdzie i jak często będziesz na nim jeździć? Znając odpowiedzi na te pytania będzie Ci łatwiej znaleźć optymalny model dla siebie.

Rowery możemy podzielić na kilka podstawowych grup:

1. Crossowe - inaczej rowery komfortowe, rekreacyjne. Wyróżnia je nieskomplikowana budowa, brak szczególnych ulepszeń i "wynalazków" oraz przystępna cena. W swej konstrukcji zbliżone są do roweru górskiego (MTB) i trekkingowego. Wykonany jest z niedrogich podzespołów co niekiedy zwykle przekłada się ich większą wagę oraz mniejszą wytrzymałość w trudnych warunkach. Taki uniwersalny rower doskonale nadaje się na weekendowe, rodzinne przejażdżki oraz rekreacyjne trasy w mieście.

2. Szosowe (potocznie kolarki) - rowery wyścigowe na długie trasy, do jazdy po gładkich nawierzchniach (asfalt, beton). Mają koła o dużym promieniu, wąski przekrój opon, charakterystyczną kierownicą (baranek) umożliwiającą aerodynamiczne ułożenie ciała. Są twarde, pozbawione amortyzatorów a z racji dużych kół trudniejsze w manewrowaniu. Rowery szosowe należą do najlżejszej grupy rowerów. 

3. MTB (potocznie górskie) - to najpopularniejsza kategoria rowerów. Mają specjalnie wzmacniane ramy i szersze opony. Doskonale się spisują w terenie - na wertepach, leśnych i polnych drogach, i bezdrożach, w piasku i w błocie. Z uwagi na różnorodność zastosowań można je dodatkowo podzielić na kilka podgrup:
- MTB 29, 27,5 - typowe rowery górskie z kołami o średnicy 29 cali, z amortyzatorem przednim. Optymalne do jazdy po terenie urozmaiconym, na trasy górskie. 
- Downhill - specjalistyczna odmiana rowerów górskich przeznaczona dla zawodników wykonujących ekstremalne, strome zjazdy.
- Enduro - wyczynowa odmiana roweru górskiego przeznaczona na długie trasy po bardzo trudnym terenie (piach, błoto, gruzowiska). Charakteryzują się pełną amortyzacją (przód i tył), standardem w tej grupie rowerów są hamulce tarczowe.
- Freeride - rowery zjazdowe do ekstremalnej jazdy górskiej; konstrukcja ramy, amortyzowane zawieszenie i przerzutki z przodu i z tyłu umożliwiają zarówno zjazdy jak i podjazdy.
-29-er rowery górskie na kołach 29 calowych

4. Fatbike - rowery, którymi nie musimy się martwić o niekorzystną porę roku czy teren. Od wydm po jazdę w drifcie, od śniegu po piasek, a także od wyścigów po rekreację, dzięki fat bike’om dasz sobie radę z czymkolwiek, w dowolnym czasie, z jakiegokolwiek powodu. Charakteryzują się sztywną ramą (często z amortyzatorem z przodu) oraz bardzo szerokimi oponami, tj. 2,8-3cali szerokości.

5. Przełajowe/Gravel - rowery przeznaczone do jazdy nie tylko po asfalcie ale też szutrach i utwardzonych dróżkach polnych. Rama wyglądem zbliżona do kolarki, sztywna z kierownicą typu baranek. Charakteryzują się szerszymi oponami niż w rowerze szosowym, możliwością zjechania z "asfaltu". Często z hamulcami tarczowymi. Rower do wielu zastosowań.


6. Trekkingowe - idealne do jazdy po mieście oraz na dłuższe wycieczki po niezbyt trudnym terenie. Ich zaletą w stosunku do "górali" jest efektywniejsze wykorzystanie pracy mięśni - duże, 28-calowe koła pozwalają na osiągnięcie większych prędkości na płaskim terenie przy mniejszym nakładzie sił. W stosunku do "szosówek" są trwalsze i lepiej znoszą nierówności terenu (zwłaszcza wówczas, gdy są wyposażone w amortyzator).

5. Miejskie - w krajach zachodnich bardzo popularny typ (szczególne Holandia, kraje skandynawskie).
Jest to typowy rower, z pełnym osprzętem (błotniki, bagażniki, światła, osłona łańcucha) i przerzutkami.  
Warto dokupić koszyk na zakupy mocowany na kierownicy, lub na bagażniku.
Obecnie praktycznie każdy rower górski możemy przekształcić w miejski montując odpowiedni osprzęt.
W Polskich realiach jeśli chcemy dojeżdżać do pracy, nie kupujmy modelu miejskiego dobrych marek za np. 3000 zł bo nie będzie on w stanie spełniać swojej funkcji - jeśli go zostawimy przed sklepem (nawet przypięty), prawdopodobieństwo, że zastaniemy go po zakupach będzie małe.

Jaka rama?

Technologie w produkcji ram rowerowych idą wciąż naprzód. Stanowiące kiedyś 100% rynku ciężkie i podatne na korozję ramy stalowe są wypierane przez inne, lżejsze i bardziej wytrzymałe materiały.

- ramy aluminiowe - lekkie, sztywne, dobrze przenoszą obciążenia; najlepsze w połączeniu z amortyzatorami absorbującymi wstrząsy.
- ramy chromowo-molibdenowe - lżejsze od stalowych, odporne na korozję, lepiej absorbują drgania.
- ramy z włókien węglowych - to już najnowocześniejsza technologia dla wyczynowców. Takie ramy są lekkie i bardzo wytrzymałe; pozbawione spawów charakteryzują się doskonałym, równomiernym przenoszeniem obciążeń.

Jaka wielkość ramy?

Wielkość ramy (wysokość roweru) ma kluczowy wpływ na komfort jazdy. Katorgą dla kręgosłupa jest jeżdżenie na rowerze, w którym kierownica jest zbyt nisko albo zbyt blisko siodełka. Wątpliwą przyjemnością jest też uderzanie kolanami o kierwonicę albo niemożność dotknięcia nogą ziemi po zahamowaniu. Aby jazda na rowerze była wygodna, a wysiłek wkładany w poruszanie pedałów przynosił oczekiwane efekty musisz siedzieć w prawidłowej pozycji. Odległości miedzy kierownicą, siodełkiem a podłożem muszą być idealnie dopasowane do Twojego wzrostu i typu roweru (jazd), który determinuje ułożenie ciała. Sprzedawcy w naszym sklepie pomogą w doborze.

Hamulce

Hamulce to element w rowerze, który może zdecydować o tym czy zdołasz się zatrzymać tuż przed wyjeżdżającym zza rogu samochodem czy pod jego kołami. Dlatego kupując rower warto się im dobrze przyjrzeć.

Obecnie wyposażenie rowerów stanowią trzy główne typy hamulców:

- v-brake - są lekkie, proste w konstrukcji i dobrze przekazują siłę uścisku dłoni (pod warunkiem, ze są dobrze wyregulowane i nie mają startych klocków). V-brake pozwalają na szybkie wyjęcie koła i są łatwe w konserwacji. Ich efektywność zmniejsza się gdy obręcze są mokre lub zabłocone.
W terenie górskim, podczas ekstremalnych zjazdów po stromych trasach ich skuteczność maleje. Rozgrzewają się i bardzo ścierają co może doprowadzić do zniszczenia obręczy.
Uwaga: unikaj hamulców typu v-brake wykonanych z plastiku!

- tarczowe - na chwilę obecną robią się standardem w rowerach górskich i nie tylko. Bardzo dobrze spełniają swoje zadanie w trudnych warunkach pogodowych. Wykazują się większą niezawodnością ale są kosztowniejsze w serwisowaniu.

Przerzutki

Przerzutki są elementem roweru, które ma kluczowe znaczenie dla maksymalnego wykorzystania energii wkładanej w jego napędzanie i osiągnięcia optymalnej prędkości jazdy. Muszą posiadać odpowiedni zakres przełożeń odpowiadający warunkom w jakich będziesz się poruszać (rodzaj podłoża, stopień nachylenia terenu) i pozwalać na szybkie, bezzgrzytowe zmienianie "biegów"`.
Na coś co potocznie nazywamy przerzutkami składają się następujące elementy:
Manetki, linki, tryby i przekładnie czyli właściwe przerzutki. Standardowo w rowerach montowane są przerzutki przednie (przy korbowodzie) i tylne (przy tylnej piaście) dające łącznie od 18 do 30 możliwych przełożeń.
Przerzutki przednie i tylne mogą ale nie muszą być jednym modelem jednego producenta.

Amortyzatory

Komfort i bezpieczeństwo jakie dają w rowerze amortyzatory najlepiej docenią Ci, którzy przesiądą się z roweru wyposażonego w amortyzatory na rower "goły". Różnice odczuwa się natychmiast. Rower jest twardy, bolą nadgarstki a siodełko, choćby niewiadomo jak miękkie nie chroni przed obiciami. Do tego dochodzi zmniejszona przyczepność na wybojach i zdecydowanie mniej skuteczne hamowanie.
Wybór amortyzatorów na rynku jest bardzo duży. Różnice między poszczególnymi modelami polegają na właściwościach systemu tłumiącego, ich konstrukcji i wadze. W zależności od modelu (za tłumienie odpowiedzialne są sprężyny, specjalne tworzywo (elastomer), olej powietrze albo kombinacje tych składników. Różne są też zakresy skokowe amortyzatorów . 
Zwykle w amortyzatorach istnieje możliwość wyregulowania stopnia amortyzacji. Dzięki temu można idealnie dobrać pracę zawieszenia do charakteru pokonywanej trasy.


Siodełko

Postęp w produkcji siodełek tez nastąpił znaczny. Obecnie siedziska mają wyprofilowane kształty, dopasowane do ergonomii miednicy i kości ogonowej. Dla zwiększenia komfortu jazdy siodełka wypełniane są różnego typu wkładami - od tworzyw sztucznych (gąbek) po `samoformujące się` substancje żelowe.


Akcesoria

"Goły" rower spełnia swoje zadanie - jeździ. Jest jednak sporo akcesoriów, które mogą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wybór takich produktów jest ogromny: od liczników prędkości, przez lampki, błotniki, podnóżki, uchwyty na bidon, dzwonki na torebkach i sakiewkach kończąc. Ważne jest aby podchodzić do nich z umiarem bowiem każdy dodatkowy element dołączony do roweru zwiększa jego wagę.